Projekt "Ucyfrowienie Przedsiębiorstwa POWIŚLE A.PIETRAS M.STASIAK J.PIETRAS SPÓŁKA JAWNA"
Firma POWIŚLE A.PIETRAS M.STASIAK J.PIETRAS SPÓŁKA JAWNA uzyskała dotację z Unii Europejskiej na realizację projektu „Ucyfrowienie Przedsiębiorstwa POWIŚLE A.PIETRAS M.STASIAK J.PIETRAS SPÓŁKA JAWNA”.
Dane raportowane przez producentów chmielu
Przypominamy o obowiązkowym przekazaniu przez plantatorów chmielu danych raportowanych do dnia 1 marca 2021.
Biała lista podatników VAT
Informujemy, iż od 1 września 2019r. obowiązuje nowelizacja ustawy o VAT oraz niektórych innych ustaw (Dz. U. z 2019 r. poz. 1018) zgodnie z którą przedsiębiorcy zostali zobowiązani do dokonywania płatności swoim kontrahentom na rachunki płatnicze tych kontrahentów opublikowane w nowym wykazie podatników VAT zwanym "Białą listą", dostępnym na stronie Ministerstwa Finansów (MF).
W związku z powyższym, w celu dochowania należytej staranności począwszy od 01.01.2020r. w przypadkach objętych powyższą ustawą będziemy realizowali płatności wyłącznie na rachunki bankowe widniejące w nowym wykazie podatników zwanym "Białą listą". Prosimy o zweryfikowanie poprawności swoich rachunków rozliczeniowych widniejących w wykazie udostępnionym przez MF.
Certyfikacja systemu zarządzania jakością PN-EN ISO 9001:2009
POWIŚLE Sp.j. w dniu 4 maja 2015 r. z sukcesem przeszła audit certyfikujący Systemu Zarządzania Jakością zgodnego z normą PN-EN ISO 9001:2009, który został przeprowadzony przez TUV NORD Polska. Zakres certyfikacji obejmował skup, przetwórstwo i dystrybucję chmielu oraz produktów chmielowych.
Kompetencje akredytowanego podmiotu zostały uznane przez Polskie Centrum Akredytacji.
RYNEK CHMIELU - notowania za okres grudzień 2014
Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi opublikowało kolejny raportu
RYNEK CHMIELU NR 3/2014 z dnia 27 stycznia 2015 r.
NOTOWANIA ZA GRUDZIEŃ 2014r.
Badane są ceny skupu szyszek chmielu aromatycznego i goryczkowego.
Czytaj więcej: RYNEK CHMIELU - notowania za okres grudzień 2014
RYNEK CHMIELU - analiza sytuacji rynkowej w sezonie skupu 2013/2014
POWIERZCHNIA UPRAWY
Według danych Inspekcji Jakości handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych (IJHARS) w 2013 roku, chmiel w Polsce uprawiano na powierzchni 1 406,7 hektarów. Oznaczało to zmniejszenie areału uprawy w stosunku do 2012 roku o blisko 104 ha (tj. o 6,9%). Redukcja powierzchni uprawy dotyczyła głównie odmian goryczkowych. Po raz kolejny najbardziej zmniejszyła się powierzchnia uprawy odmiany Marynka o ponad 116 ha tj. o 25%. Dla porównania, rok wcześniej zmniejszenie areału uprawy chmielu w stosunku 2011 roku wyniosło 108,7 ha. Odmiany goryczkowe zajmowały blisko 62% powierzchni uprawy chmielu. Spośród odmian aromatycznych największy wzrost powierzchni uprawy w stosunku do roku 2012 zanotowano w przypadku odmiany Lubelski. Jego powierzchnia uprawy zwiększyła się o ponad 11% (tj. o 33 ha). Natomiast najbardziej, bo o 21,4 ha tj. o ponad 24% zmniejszyła się powierzchnia uprawy odmiany Perle.
Po rekordowo niskich zbiorach chmielu w Polsce w 2012 roku, które należały do najniższych w historii, w 2013 roku odnotowana wzrost produkcji chmielu o 33% do poziomu 2 420,68 ton. Produkcja odmian goryczkowych wzrosła o ponad 42%. Odmian goryczkowych zebrano o 29% więcej niż przed rokiem.
Czytaj więcej: RYNEK CHMIELU - analiza sytuacji rynkowej w sezonie skupu 2013/2014
Wdrożenie sterownika PLC Fuji Electric oraz oprogramowania Proficy w procesie produkcji granulatu chmielowego
W roku 2013 firma POWIŚLE s.j. przeprowadziła modernizację i rozbudowę linii produkcyjnej T-90 i T45. Wykorzystując sterownik PLC Fuji Electric serii MICREX-SX oraz oprogramowanie Proficy firmy GE Intelligent Platforms stworzono system który umożliwia:
- wizualizację procesów produkcji,
- bieżący monitoring oraz nadrzędne sterowanie urządzeniami wchodzącymi w skład linii produkcyjnej,
- sygnalizację stanów awaryjnych występujących w urządzeniach,
- gromadzenie danych na temat głównych parametrów pracy urządzeń oraz parametrów produkcji granulatu chmielowego.
Szczegóły wdrożenia dostępne są na stronie firmy VIX Automation, która dostarczyła urządzenia oraz wspierała proces wdrożenia.
Polskie piwo z polskiego chmielu - branża piwowarska zapewnia
Po tegorocznych zbiorach udział polskiego chmielu w produkcji krajowej branży piwowarskiej ma wynieść, zgodnie z jej zapowiedziami, 75 proc. Więcej chmielu, niż w poprzednich latach zamierza w tym roku kupić od polskich plantatorów Kompania Piwowarska - zapowiada jej kierownictwo.
Czytaj więcej: Polskie piwo z polskiego chmielu - branża piwowarska zapewnia
Więcej polskiego chmielu dla browarów
Spółka Powiśle z Kępy Choteckiej, woj. lubelskie – największy polski dostawca granulatów chmielowych dla browarów – w 2013 roku zwiększy produkcję i kupi od rolników 40 proc. więcej chmielu niż w tym roku. W przyszłym roku wzrosną też ceny chmielu.
Rodzime browary kupią polski chmiel?
Będziemy kupować więcej polskiego chmielu – deklarują browary, którym wygasają właśnie wieloletnie kontrakty na dostawy surowca. Nowe umowy mają sprawić, że popyt na szyszki wróci, a w produkowanym piwie będzie nawet 90 proc polskiego surowca. Problem w tym, że z uprawy chmielu rezygnują kolejni rolnicy.
Strona 1 z 2