POWIŚLE

SKUP I SPRZEDAŻ CHMIELU

Więcej polskiego chmielu dla browarów

Spółka Powiśle z Kępy Choteckiej, woj. lubelskie – największy polski dostawca granulatów chmielowych dla browarów – w 2013 roku zwiększy produkcję i kupi od rolników 40 proc. więcej chmielu niż w tym roku. W przyszłym roku wzrosną też ceny chmielu.

 

Na polskim rynku chmielu od 2007 r. panuje kryzys (fot. flickr.com/Radio Tonreg)– Sytuacja na rynku poprawi się, duże koncerny chcą powracać do polskiego chmielu, w miarę wygasania kontraktów z dostawcami zagranicznymi – powiedział Mieczysław Stasiak, współwłaściciel sp.j. Powiśle, która przetwarza chmiel aromatyczny i goryczkowy. 

Na polskim rynku chmielu od 2007 r. panuje kryzys. Duże koncerny piwowarskie zawarły wówczas wieloletnie kontrakty na dostawy produktów chmielowych z zagranicy, głównie z Niemiec. Tłumaczyły, że polscy plantatorzy zbytnio wywindowali ceny, chcąc wykorzystać sytuację na światowym rynku, na którym w tym czasie chmielu brakowało. 

W efekcie zapotrzebowanie na polski chmiel zaczęło spadać. W tym roku jest bardzo niskie, wiele chmielników jest w uśpieniu, zbiory mogą być nawet o połowę mniejsze niż przed rokiem, gdy wyniosły 2,4 tys. ton. Kryzys dotyka głównie plantatorów z Lubelszczyzny, skąd pochodzi około 90 proc. krajowej produkcji chmielu. 

Stasiak zapowiedział, że w 2013 r. spółka Powiśle może przerobić około 1 tys. ton chmielu, czyli o 40 proc. więcej niż w tym roku. Tym samym powróci do poziomu produkcji sprzed 2007 r. 

– Zamówienia na 2013 r. złożyły u nas browary należące największych producentów piwa w kraju – powiedział Mieczysław Stasiak. Dodał, że zamówienia od koncernów piwowarskich są długoterminowe, na ogół na 4 lata. 

Stasiak zapowiedział, że w 2013 r. wzrosną ceny, po jakich chmiel kupowany będzie od plantatorów – z 12 zł za kilogram, która to cena utrzymuje się od kilku lat – do 15-16 zł za kilogram. 

Nową spółkę przerabiającą m.in. chmiel zamierzają utworzyć Instytut Nawozów Sztucznych w Puławach i Zakłady Azotowe w Puławach, mają do niej wnieść aportem zakład w Suchodołach, wyposażony w linie do granulacji chmielu i magazyny, należący wcześniej do spółki Polski Chmiel, znajdującej się w upadłości likwidacyjnej. 

– Spółka powstanie najpóźniej w listopadzie. Prowadzimy już rozmowy z dużym koncernem piwowarskim w sprawie odbioru naszych produktów – poinformował August Turczyn z INS. 

Paweł Kwiatkowski, dyrektor ds. korporacyjnych w Kompanii Piwowarskiej, największym przedsiębiorstwie piwowarskim w kraju, powiedział, że KP w 2013 r. 20-krotnie zwiększy zakupy produktów chmielarskich z polskich źródeł. W następnych latach mają one dalej rosnąć, pod warunkiem utrzymania odpowiedniej jakości oraz rynkowych cen polskiego chmielu.

Żródło: TVP.INFO

Copyright © 2013. All Rights Reserved.