Chmiel zwyczajny (Humulus Lupulus) jest rośliną wieloletnią, dwupienną (kwiaty męskie i żeńskie występują na oddzielnych roślinach). Dla celów piwowarskich uprawia się jedynie rośliny żeńskie, które wykształcają owocostany zwane szyszkami.
Odmiana super aromatyczna o bardzo długiej i bogatej tradycji. Pochodzi od chmielu Żateckiego wyhodowana w Instytucie w Puławach. Uprawiana jest głównie w regionie lubelskiego. Średnia wydajność alfa kwasów oraz plon wyższy niż odmiany Żateckiej. Ma dobra odporność na choroby i może być uprawiana na lekkich i średnio-ciężkich glebach.
Nowa odmiana aromatyczna wychodowana w IUNG Puławy o przyjemnym aromacie i wysokiej zawartości alfa kwasów. Pochodzi z połączenia chmielu odmiany Lubelskiej i Styrian Gol.
Odmiana wysoko goryczkowa pochodząca z Niemiec, charakteryzuje się dobrymi plonami, wysoką zawartością alfa kwasów. Odporna na choroby o dużych ciężkich szyszkach.
Nowa odmiana wychodowana IUNG Pulawy. Powstałą z połączenia odmiany Northern Brewer z Marynka. Jest to typowa odmiana goryczkowa o dużych i ciężkich szyszkach.
Tradycyjna Niemiecka odmiana aromatyczna uprawiana głównie w rejonie Hallertau. Uprawiana także w Polsce, uważana z chmiel o dobrym do bardzo dobrego aromacie.
Perle to odmiana aromatyczna wyhodowana w 1978 roku w Niemczech od angielskiego Notheren Brewer. Jest uprawiana w Niemczech, Belgii, USA, a także w Polsce.
Tradycyjny polski chmiel aromatyczny wyhodowany na drodze skrzyżowania odmiany Northern Brewer z dzikim chmielem pochodzącym z okolic Lublina. Odmiana zanikająca w uprawie z powodu nikłego zapotrzebowania ze strony producentów piwa, a także wprowadzenia do uprawy nowych odmian o lepszej charakterystyce.